42درصد سرمایه گذاری خارجی پسابرجامی در بخش صنعت و معدن جذب شد

[ad_1]

کد خبر:
82579782 (6050993)
|
تاریخ خبر:
07/04/1396
|
ساعت:
17:31|

‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent1_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}


به گزارش چهارشنبه شبکه اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، «افروز بهرامی» افزود: از دی ماه 1394در پی اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک)، 13 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در قالب 165 طرح در کل بخش‌های اقتصادی کشور به تصویب سازمان سرمایه‌گذاری خارجی رسید و بخش صنعت، معدن و تجارت با جذب پنج میلیارد و 500 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در 83 طرح، 42 درصد از مجموع کل سرمایه‌گذاری‌های خارجی جذب‌شده را به خود اختصاص داد.
بهرامی گفت: اکنون از 83 طرح پیش بینی شده، 40 مورد با مجموع سرمایه‌گذاری خارجی یک میلیارد و 800 میلیون دلار به بهره‌برداری رسیده و بقیه با حجم سرمایه‌گذاری سه میلیارد و 700 میلیون دلار در حال پشت سرگذاردن مراحل اجرایی است.
این مسوول اعلام کرد: برخی گروه‌ها از این داده ها انتقاد می کنند و آن را زیر سوال می برند اما این قراردادها، نهایی شده است یا در مراحل اجرایی قرار دارد و ارقام اعلام شده به طرح‌هایی مربوط نمی شود که در مرحله مذاکرات قرار دارند و این موارد در این آمار گنجانده نشده است.
وی یادآوری کرد: بر اساس گزارش آنکتاد (کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل) میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در ایران در سال 2016 با افزایش 64درصدی نسبت به سال پیش از آن، به سه میلیارد و 372 میلیون دلار رسید.
بهرامی ادامه داد: این در حالی است که بر اساس همین گزارش، جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کل جهان با کاهش همراه بود و میزان این کاهش در کشورهای در حال توسعه رقمی بالغ بر 14درصد شد که این موضوع گویای عزم راسخ و همت دولتمردان در چارچوب جذب سرمایه‌گذاری خارجی است.

** رویکرد جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی به سمت استان های کشور
بهرامی درباره دیگر ویژگی‌های سرمایه‌گذاری‌های خارجی جذب شده در بخش صنعت، معدن و تجارت در دولت تدبیر و امید پس از برجام گفت: برخلاف گذشته که سرمایه‌گذاری‌های جذب‌شده بیشتر به استفاده از مزیت مواد اولیه معطوف بود و بر پایه پتروشیمی و فلزات پایه قرار داشت، اکنون سرمایه ‌گذاران خارجی به سرمایه‌گذاری در دامنه گسترده‌تری از فعالیت‌های صنعتی، معدنی و تجاری تمایل دارند.
وی افزود: نکته مهم دیگر تغییر تمرکز سرمایه‌گذاری‌های خارجی از استان‌های توسعه‌یافته و صنعتی مانند تهران، آذربایجان شرقی و خراسان به سایر استان‌های کشور است.
به گفته این مسوول، وضعیت سرمایه گذاران در ایران نیز تغییر کرده است و اسپانیا و آلمان در رده‌های اول و دوم سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته اند و چین که در گذشته بزرگ ترین سرمایه‌گذار خارجی در ایران بود، اکنون در رده سوم قرار دارد.

** راهبرد وزارت صنعت: سرمایه گذاری مستقیم خارجی، انتقال دانش و انجام تحقیق
مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: راهبرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در این زمینه جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، انتقال دانش و فناوری، انجام تحقیق و توسعه توسط شرکت‌های خارجی در داخل کشور و انتقال دانش مدیریتی است.
به گفته وی، صادرات دستکم 30 درصد محصولات تولید شده توسط سرمایه‌گذاران خارجی از الزام های فعالیت سرمایه‌گذاران خارجی در این بخش است.
همچنین یکی از مهم‌ترین راهبردها و برنامه‌هایی که در چارچوب تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در دستور کار دفتر سرمایه‌گذاری وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد، تبدیل فرصت‌های تجاری (واردات) به سرمایه‌گذاری است که تلاش می شود تولیدکننده‌ها و برندهایی که بیش از 10 درصد واردات یک محصول به کشور را در اختیار دارند، با اتخاذ سیاست‌های مناسب و مذاکره، به سرمایه‌گذاری مستقیم در زمینه تولید آن محصول در کشور ترغیب و مجاب کنند.

**نقش ویژه نظام بانکی در جذب سرمایه گذاری خارجی
این مسوول وزارت صنعت تاکید کرد کسب موفقیت بیشتر در جذب سرمایه‌گذاری خارجی، به تلاش و همراهی همه جانبه تمام بخش‌های اقتصادی کشور نیازمند است.
وی بر لزوم تطبیق زود‌تر ضوابط و استانداردهای بانکی کشور با ضوابط و استانداردهای جهانی، توسعه ابزارهای مالی، کاهش ریسک اقتصادی و بهبود فضای کسب‌وکار در کشور تاکید کرد.
به گزارش ایرنا، آنگونه که سازمان سرمایه گذاری خارجی ایران اعلام کرده است این سازمان 12میلیارد و 48 میلیون و 968 هزار دلار سرمایه گذاری خارجی مصوب در استان های مختلف داشته که خراسان شمالی با جذب بیش از سه میلیارد و 378 میلیون دلار در رتبه نخست است و پس از آن استان آذربایجان شرقی با یک میلیارد و 500 میلیون دلار قرار دارد.
جذب سرمایه خارجی یکی از بندهای مورد تاکید در سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
آقتصام* 1559*1961* تنظیم: حسین عضدی فسا* انتشار: مریم مسعود

انتهای پیام /*

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *